Pár tipov na začiatok

Tak ste sa rozhodli jógu skúsiť. Alebo už máte prvé hodiny za sebou...

Každý z nás je jedinečný, k fyzickej praxi jógy nás doviedli rôzne cesty. Môžu mať zdravotný charakter, zo zvedavosti, alebo ste len náhodou išli robiť spoločnosť kamarátke.... Očakávania od jógy sa tiež líšia. Začiatky nikdy nie sú ľahké, obzvlášť keď nám občas naše ego podsunie vidinu okamžitých výsledkov (napríklad pri predstave ultra flexibilných jogínov predvádzajúcich stojky na jednej ruke pri západe slnka na Bali ). Nič nie je nemožné, avšak treba zostať nohami pevne na zemi a uvedomiť si svoje vlastné ciele, čo by sme prostredníctvom praxe jógy chceli zmeniť a dosiahnuť, a aké sú naše možnosti. Každá hodina je individuálna, a nie vždy musíme mať pocit, že jóga je pre nás to pravé orechové. Tu je pár postrehov, ktoré pri prvých stretnutiach s jógou môžu byť užitočné.

Jóga môže byť intenzívna, fyzicky náročná ale zároveň aj pomalá, relaxačná...
Niekto preferuje dynamickejší spôsob pohybu, pri ktorom sa viac zapotí, iní dajú prednosť miernejším cvičeniam, ktoré ponaťahujú telo a uvoľnia myseľ. Pokiaľ sa na jógu pozeráme len z uhlu asán (pozícia tela), tak ju môžeme chápať ako súbor cvikov. Tie môžu byť prevedené rýchlejším a dynamickejším spôsobom (Ashtanga joga, Power joga, Vinyasa joga) alebo jemnejším štýlom s dôrazom na dlhšie zotrvanie v pozíciách na hodinách Hatha jogy či Jin jogy. Toto „rozdelenie“ však treba brať s rezervou, a nevyhýbať sa napríklad Ashtange s predpokladom, že je náročná a tým pádom pre začiatočníkov nezvládnuteľná. Jóga je len JEDNA. Akýkoľvek štýl si zvolíte, benefity zostávajú tie isté. Jóga má pre každého niečo, tak si spravte drobný prieskum aké sú možnosti vo vašom okolí, nebojte sa vyskúšať rôzne hodiny a nájdite tú Vašu jógu.

Nezačínajte sami
Na trhu je široký výber: knihy o jóge, dvd s kompletnými zostavami na domáce cvičenie, instagram profily, youtube videá, kde si môžete vybrať z množstva tutoriálov rôznych úrovní. Ak však nemáte predošlú skúsenosť s jógou, počkajte s domácim cvičením na neskôr. Ako začiatočníci dajte prednosť hodine vedenej učiteľom, ktorý dohliadne, aby ste si osvojili správne základy dýchania, prevedenie pozícií, ich zladenie s dychom a tiež aby ste venovali dostatok času záverečnej relaxácií. Pri cvičení doma mnohokrát bez zamyslenia len opakujeme čo vidíme na videu, zabúdame dýchať, pozície nedržíme správne, náročnosť je príliš vysoká. Časom sa domáce jógovanie môže stať súčasť vašej praxe, pri začiatkoch však odporúčam chodiť na vedené hodiny pod dohľadom skúseného inštruktora.

Nie ste začiatočník navždy, ale večný študent áno
Pri každom začiatku sa objavia pocity neistoty, či trapasy, neviete čo od vás inštruktor chce, keď vám povie Adho Mukha Svanasana, alebo čo len tak môže myslieť otvorením pravého boku. Je to však úplne normálne, všetci sme si tým prešli. Uvoľnite sa – vychutnajte si každú jednu minútu lekcie, učte sa spolupracovať so svojim telom, počúvať rytmus svojho dychu, vnímajte ako na vás jednotlivé pozície pôsobia, keď vám je niečo nepríjemne tak sa do toho netlačte, a keď nevládzete, uložte sa do pozície dieťaťa (Balasána), kým nebudete pripravený opäť sa zapojiť do lekcie.Nesnažte sa porovnávať s ostatnými na hodine
Ako píšem v úvode, každý z nás je jedinečný. Na hodinách sú často zmiešaní pokročilí študenti so začiatočníkmi, ľudia, ktorí sa dlhé roky venovali športom s takými, ktorí sa považujú skôr za športové drevá. Niektorí ľudia sú od narodenia flexibilnejší, iní majú väčšiu silu či rýchlosť. Každý z nás má v niečom silné stránky, a v niečom to zas pokrivkáva. Na jóge ste to len vy, vo vašom tele, na vašej podložke a s vlastnou skúsenosťou. Nesnažte sa porovnávať svoju pózu s tou akú dokáže sused na vedľajšej podložke, počúvajte inštruktora, sústreďte sa na svoj dych, pozíciu a jej prevedenie, buďte svojou vlastnou skúsenosťou. Môžu to byť roky disciplinovanej jógovej praxe, aby ste zvládli vytúženú asánu, ale ak je vaša myseľ rozptýlená, nesústredená, dych nepravidelný a vaše ego prevezme iniciatívu, už to nie je jóga. Jóga je o vytváraní akéhosi vnútorného spojenia, ktoré je možné v akejkoľvek pozícií, od sedu s prekríženými nohami až po rôzne variácie stoju na rukách.

Dych ako základ jógy
Jóga je bez vedomého dychu len fyzické cvičenie. Stáva sa jógou, keď zladíme a prepojíme dych s pohybom. Dych nás sprevádza celý život, začíname ho predsa s nádychom a končíme výdychom a dýchanie – pranajáma tvorí jeden z 8 stupňov jogy (Patandžaliho 8-dielna cesta jógy), preto je neoddeliteľnou súčasťou jógy. Počas života nemôžeme bez dychu existovať, dych zasahuje do všetkých procesov v našom tele a rovnako je dôležitý v jóge, a ako zdroj životnej energie – prány. V jóge sa väčšinou až na pár výnimiek využíva dýchanie nosom, aby táto energia prána, ktorá prúdi telom neunikala.

1% Teória – 99% Prax
„Yoga is 1% theory and 99% practice“ (Sri K.Pattabi Jois).
To neznamená, že by na svete nebolo dostatok literatúry pojednávajúcej o jóge, práve naopak, niekedy je jej až veľa. Pre začiatočníka môže byť príliš teórie skôr demotivujúce. Nestačí o vplyvoch a účinkoch jogy čítať, treba ju vyskúšať na vlastnej koži. 99% praxe nezahŕňa len asány, ale aj zvyšných 7 stupňov jogy (Patandžaliho 8-dielna cesta jógy). Jóga nie je len o fyzickej praxi cez asány, je súčasťou nášho každodenného života, našich myšlienok a činov počas celého dňa.

Vždy, vždy, vždy si nájdite čas na záverečný relax – Šavasánu
O Šavasáne – pozícii mŕtvoly, záverečnej pozícií po praxi sa hovorí ako  o najťažšej pozícii jógy vôbec. V každej lekcii by mala byť zaradená na záver praxe a trvať aspoň 10 minút. Nie vždy to je možné, ale pár minút jej venovať je nutné. Bez kompromisov. Prečo je tak dôležitá? Šavasána rozvíja uvedomenie si vlastného tela, je to hlboko relaxačná pozícia, ktorá priaznivo pôsobí na našu myseľ. Zároveň nám dáva možnosť precítiť našu prax a jej účinky na nás. V Šavasáne je srdečná činnosť kľudnejšia a cirkulácia krvi pravidelná, znižuje krvný tlak, zmierňuje bolesti hlavy, únavu či problémy nespavosti. Upokojuje náš nervový systém a podporuje rovnováhu v celom tele.


A rada na záver.... neberte to príliš vážne J
Namaste ♡ 

Kika 

Komentáre

Obľúbené príspevky